Orta Mah., Maltepe Cad., No:12, Bayrampaşa, İstanbul, Türkiye
+90 212 237 33 28
info@ilgintrafo.net

Harmonik Reaktör

Trafo, Transformatör, Şönt reaktörleri

Harmonik Reaktör Filtre Nedir? Nerede Kullanılır?

Harmonik Reaktör, güç sistemlerinde gerilim düşümlerine, kayıplara, kesicilerin yanlış çalışmasına, motorlarda sarsıntı ve verim düşmesine, hassas elektronik aletlerin bozulmasına, kompanzasyon sistemlerinin fazla yüklenerek bozulmasına varıncaya kadar birçok maddi ve teknik sorunlara yol açarlar.

Enerji sistemlerinde lineer olmayan yüklerin meydana getirdiği harmonik bozulmalar yüksek güç kullanılan sanayi tesislerinde arızalara neden olarak ciddi sorunlara yol açar.

Harmonik nedir?

Enerji dağıtım şebekelerinde üretilen gerilim bilindiği üzere 50 hz (bazı ülkelerde 60 hz de olabilmektedir) frekansında ve sinüzoidal şekildedir. Sağlıklı doğru bir sistemde çekilen akımın da sinüs şeklinde olmalıdır. Fakat günümüzde yeni nesil elektrikli cihazlar, yarı iletken teknolojilerinin kullanıldığı cihazlar, lineer olmayan yüklerle akımı sinüzoidal olmayan dalga formunda çekerler. Bu bozulmaya harmonik denir.

Harmonik Reaktörler, enerji sistemlerinde gerilim düşmelerine, kayıplara, kesicilerin hatalı çalışmasına, motorlarda sarsıntı ve verim düşümüne, hassas elektronik cihazların bozulmasına, kompanzasyon sistemlerinin aşırı yüklenerek arızalanmasına varıncaya kadar birçok ekonomik ve teknik problemlere neden olurlar.

Harmonik Filtre Çeşitleri Nedir?

Harmonik filtreler, harmonik üreten bir cihazdan beslenen yükün gerilim dalgasını düzelterek, sisteme katılan harmonik kayıpların önüne geçerler. İşlevleri bakımından aktif ve pasif olmak üzere iki çeşittirler.

Aktif filtreler kontrollü gerilim ya da akım kaynağına sahiptirler ve çekilen harmonikleri analiz ederek uygun bir fazda harmonik bileşenleri yüke uygularlar. Harmoniklerin giderilmesi için özel olarak geliştirilmiş bu filtreler ileri güç elektroniği temellerini kullanırlar ve pasif filtrelere göre çok daha pahalı bir çözüm sunarlar.

Harmonik Reaktör
Harmonik Reaktör

Harmoniklerin önüne geçilmesi için en çok kullanılan harmonik filtre reaktörü ise pasif filtrelerdir. Pasif filtreler kaynak ile alıcı arasına yerleştirilen seri bağlı endüktans ve kondansatör bileşimidir. Harmonik kaynağı ile şebeke arasına seri bağlanan pasif filtreler, temel frekans dışındaki bileşenleri yok ederler. Harmonik filtreler, sanayi tesislerinde ve enerji sistemlerinde harmonik kaynaklı problemlerin önüne geçmek için kullanılırlar. Harmoniklerin filtrelenmediği sistemlerde oluşan gerilim düşümleri ve kayıplar, verimliliği düşürmekle birlikte tesis güvenliğini de riske ederler. Harmoniklerin olumsuz etkilerinin önüne geçmek, kompanzasyon sistemlerinin sağlıklı çalışmasını sağlamak ve tesislerdeki enerji verimliliğini arttırmak için mutlaka harmonik filtre kullanılarak harmoniklerin filtrelenmesi gerekir.

Kompanzasyonda Harmonik Filtre Kullanımı

Kompanzasyon sistemlerinde yaşanan arızaların en büyük nedenlerinden biri harmoniklerdir. Eğer tesisinizde kullanılan kompanzasyon sistemindeki kondansatörlerde aşırı ısınma sorunu varsa, kondansatörler sıklıkla arızalanıyor ve sürekli kondansatör değiştirmek durumunda kalıyorsanız sisteminizde harmonikleri filtrelemeniz gerekir. Bunun için kondansatörlerinizin önüne harmonik filtre reaktörleri yerleştirilerek pasif filtreleme yapılabilir. Kondansatörlerin güç ve gerilim değerlerine göre tasarlanmış harmonik filtre reaktörleri kondansatörlere seri bağlanarak, harmonikten kaynaklanan bozulmaların önüne rahatlıkla geçilebilir.

× Whatsapp Destek