Orta Mah., Maltepe Cad., No:12, Bayrampaşa, İstanbul, Türkiye
+90 212 237 33 28
info@ilgintrafo.net

REAKTİF ENERJİ NEDİR ? KOMPANZASYON NEDİR ?

Trafo, Transformatör, Şönt reaktörleri

Ampulleri açan ve telefonları şarj eden elektriğe ‘aktif güç’ denir. Ancak, ülke içinde verimli, ekonomik ve güvenli bir şekilde dolaşmak için aktif güç elde etmek, ‘reaktif güç’ denilen bir şeyi gerektirir.

Elektrik veren pompa

Reaktif güç, büyük güç istasyonları tarafından aktif güçle aynı şekilde üretilir, ancak sisteme biraz farklı bir şekilde beslenir.

Uzaklara gitmez. Bu nedenle, bölgesel reaktif güç dağıtımcılarından oluşan bir ağ, her yerel alana hizmet verir .

Güç istasyonları tek reaktif güç kaynağı değildir. Dizüstü bilgisayarlar ve TV’ler gibi elektronik cihazlar da küçük miktarlarda reaktif güç üretir ve şebekeye geri besler. Bu, şebekedeki reaktif güç miktarını artırabilir, bu nedenle santrallerin fazlalığı emmesi gerekir.

Bunun nedeni, Şönt Reaktörü gerekli olmasına rağmen , şebekede doğru miktarın olması daha önemlidir . Çok fazla olduğunda elektrik hatları aşırı yüklenebilir ve ağda dalgalanma yaratabilir. Çok az ve verimlilik azalır.

Reaktif gücün yönetilmesi, aktif gücün olması gereken yerlere iletilmesini sağlar. Ama aynı zamanda şebeke boyunca voltajı kontrol etmek anlamına da gelir.

Volatiliteyi nasıl kontrol altına alır?

İngiltere genelinde, ulusal şebekedeki tüm elektrik aynı voltajda (400kV veya 275kV) çalışmalıdır. Her iki durumda da% 5 kadar küçük bir sapma, ekipmanın hasar görmesine veya büyük ölçekli kesintilere neden olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Whatsapp Destek