Orta Mah., Maltepe Cad., No:12, Bayrampaşa, İstanbul, Türkiye
+90 212 237 33 28
info@ilgintrafo.net

ŞÖNT REAKTÖRLERİN KOMPONZASYON PANOLARINA BAĞLANTI ŞEMASI

Trafo, Transformatör, Şönt reaktörleri

Şönt Reaktör Nedir

Bir şönt reaktör yüksek gerilim kullanılan elektrikli bir ekipman parçası güç aktarım sistemleri yük değişiklikleri sırasında voltajını dengelemek için. Geleneksel bir şönt reaktörün sabit bir değeri vardır ve ya iletim hattına her zaman bağlanır ya da yüke bağlı olarak açılıp kapatılır.

Şönt reaktör maksimum sürekli çalışma gerilimi (% 5 daha yüksek puan dayanabilmelidir gereken gerilim 150 üst nokta sıcaklığını aşmadan normal güç frekans varyasyonu altında 400 KV sistemi durumunda) o herhangi bir kısmında C şönt reaktör .

Şönt reaktör, boşluklu çekirdek tipi veya manyetik olarak korumalı hava göbek tipi olmalıdır. Bu tasarımların her ikisi de reaktörün empedansını sabit tutmaya yardımcı olur. Sistemin aşırı gerilimi nedeniyle oluşan harmonik akımı önlemek için empedans sabit bir değerde tutulmalıdır.

Üç fazlı bir şönt reaktör , güç sisteminin kapasitif reaktif güç kompanzasyonu ve yük reddi nedeniyle sistemde oluşan dinamik aşırı gerilimi kontrol etmek için genellikle 400KV veya üzeri elektrik bara sistemine bağlanır .

Şönt Reaktörde Kayıpların Ölçümü

Bir şönt reaktörün kayıplarını nominal gerilim ve frekansta ölçmeliyiz. Ancak çok yüksek voltajlı şönt reaktör için, kayıpların ölçümü sırasında bu kadar yüksek bir test voltajı ayarlamak zor olabilir. Reaktörün sistem voltajından daha düşük herhangi bir voltajda şönt reaktörün kayıpları ölçülerek bu zorluk aşılabilir. Daha sonra ölçülen bu kayıp, nominal gerilimdeki kaybı elde etmek için uygulanan indirgenmiş test geriliminde nominal akımın reaktör akımına oranının karesiyle çarpılır.

Şönt reaktörün güç faktörü çok düşük olduğundan, şönt reaktörün geleneksel wattmetre ile kayıp ölçümü çok güvenilir değildir, daha iyi doğruluk için köprü ölçüm yöntemi yerine kullanılabilir.
Bu test reaktörün çeşitli kısımlarındaki kayıpları ayıramaz. Bir referans sıcaklık için test sonucunun düzeltilmesini önlemek için, sargının ortalama sıcaklığı referans sıcaklığa eşit olduğunda ölçümün yapılması tercih edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Whatsapp Destek